Osvětlení v kanceláři | behbezusili.cz

Osvětlení v kanceláři

Práce v kanceláři je náročná na zrak. Proto je důležité nastavit prostředí kanceláře tak, aby bylo zrakově příjemné, což sníží napětí v očích, v šíji a předejde bolestem hlavy.

Monitor by měl být vzdálen na délku paže a horní hrana monitoru v úrovni očí. Ujistěte se, že se v něm neodráží světla nebo okno. Pokud tomu tak je, pak monitor lehce nakloňte.

Kolik světla potřebujete, záleží na tom, co děláte. Lidé, kteří pracují více s dokumenty, budou mít jinou potřebu světla než ti, kteří pracují pouze s počítačem. Osvětlení také může záviset na věku. Čím starší jsme, tím více světla budeme potřebovat. Správné osvětlení je nezbytné pro příjemné a produktivní pracovní prostředí. Je důležité, aby centrální světlo efektivně osvětlovalo celý prostor většině pracovníkům. Stolní osvětlení je pro individuální použití a nastavení. 

Každý typ světla má jinou barvu (teplotu chromatičnosti) – některé osvětlení je více do modra, jiné zase do žluta až dočervena. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 500 K. Denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. Při zatažené obloze dosahuje světlo nejvyšší teploty chromatičnosti, a to kolem 8 500 až 12 000 K.

Teplý odstín - teplá bílá (2 800 - 3 300 kelvinů)

  • nažloutlý či naoranžovělý, podobný klasické žárovce, působí příjemně a útulně
  • doporučené použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně

Chladnější bílý tón - bílá (5 000 - 6 000 kelvinů)

  • je pocitově neutrální
  • doporučené použití: kuchyň, koupelna, pracovny, na místech s nedostatkem denního světla v kancelářích, nákupních střediscích, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla

Jaké osvětlení je vhodné do kanceláře?

Světlo vytváří atmosféru a pomáhá balancovat pracovní prostředí. Málo světla snižuje produktivitu a člověk má tendenci při práci “usínat“, zatímco příliš světla zvyšuje napětí při práci.

V kanceláři hrají roli dva zásadní parametry. Barva světla, která by z pravidla měla být bílá (denní nebo také neutrální). Teplá bílá vás uspí, zatímco studená není vhodná pro unavené oči. Proto nejsou tyto dvě barvy pro práci vhodné. Druhým parametrem je hladina osvětlení. Ta by měla být dostatečně intenzivní, u práce byste rozhodně neměli mžourat.

Je nutné si uvědomit, že požadavky na osvětlení pro práci doma nebo v kanceláři jsou odlišné. V domácí pracovně je možné, že člověk bude chtít během práce i odpočívat. Z tohoto důvodu je možné zvolit teplejší světlo, které nemusí být tak intenzivní jako v kanceláři.

Pokud je to možné, pak investujte do vhodného výběru osvětlení kanceláře. Tato investice se vám určitě vrátí v podobě spokojených zaměstnanců. Potřebujete-li osvětlit větší open space, nechte si navrhnout řešení od odborníků. Světelný technik vám přesně řekne, vhodný typ světla a proč byste jej měli mít.

Stolní osvětlení

Jak by měla vypadat správná kancelářská lampa? Aby nedocházelo k oslňování pracujícího člověka, musí mít neprůsvitné stínidlo a nesmí z ní vyčnívat světelný zdroj. Oslnění je možné zabránit také vhodnou výškou. Obecně se uvádí, že světlo má ozařovat plochu stolu z výšky 40 až 50 centimetrů a úhel dopadu má být 60 až 70 stupňů.
Dle pracovní činnosti je potřeba měnit intenzitu světla. U psaní, čtení nebo práci na počítači by měla být různá intenzita světla.

behbezusili.cz

Kontaktujte nás

Adresa, obec

josef.sverma@seznam.cz

+420 604 828 626

Sdílejte s námi

Najdete nás