Květiny | behbezusili.cz

Květiny

Máte v práci stres? Dejte si na stůl květiny.

Mít na stole květiny v květináči snižuje stres, což ukazují studie od doktorky T. Bringslimark a jejího týmu na universitách v Norsku a Švédsku.

Výzkumy prokázaly, že květiny na stole snižují stres, únavu, sucho v krku, kašel, bolest hlavy a suchou pokožku. Jedna ze studií na 385 zaměstnancích pracujících v kancelářích prokázala, že čím více zelených listů ze svého pracovního místa lidé viděli, tím méně byli nemocní. Jedno z vysvětlení je, že květiny a mikroby v půdě jsou přínosné k odstranění nestálých organických sloučenin, které mohou poškozovat zdraví. Květiny mají také pozitivní psychologický účinek. Zelená barva uklidňuje a jemné vibrace květin pomáhají snižovat stres.

V jedné americké studii musely dvě skupiny (jedna s květinami a druhá bez květin) splnit časově omezený test na počítači. Studie prokázala, že skupina s květinami byla více produktivní, měla o 12 procent rychlejší čas, nižší stres a nižší krevní tlak. Doktorka Virginia Lohr, která tento výzkum vedla potvrdila, že květiny snižují hladinu stresu. Dále pak snižují množství prachu až o 20 procent. Velké listnaté květiny produkují více kyslíku a snižují podíl toxických substancí ve vzduchu.

Květiny pohlcují záření a vytvářejí kyslík 

Je prokázáno, že rostliny čistí vzduch, zvyšují vlhkost, absorbují škodlivé látky, tlumí hluk, odbourávají podráždění očí i bolest hlavy a v neposlední řadě mají relaxační a estetické účinky.

Jaké květiny koupit? Které z nich prostředí nejvíce pročistí

NASA provedla výzkum na různých druzích květin. Vybrala deset z nich, které mají největší schopnost pročistit vaši kancelář i domov. Květiny hodnotila dle tří kritérií. Kolik chemických výparů odstraňují z ovzduší, jak vzdorují hmyzu a stupeň náročnosti péče.

1. Palma Areca (NASA skóre: 8,5) 

Chrysalidocarpus lutescens

Palma Areca

Podle NASA dokáže pročistit vzduch nejvíce rostlina jménem Palma Areca. Tato rostlina nejvíce zvlhčuje ovzduší a neustále odstraňuje chemické toxiny ze vzduchu. V zimním období je plnohodnotnou náhradou elektrických zvlhčovačů vzduchu. 


2. Bambusová palma (NASA skóre: 8,5) 

Rhapsis excelsa

Bambusová palma

Stejný počet bodů získala Palma Rhapsis, která je universální rostlinou, avšak poněkud náročnější na péči, aby špičky listů nezhnědly. Palma Rhapsis mimořádně vzdoruje většině druhů hmyzu.


 3. Palma horská (NASA skóre: 8,4)

Chamaedorea seifrizii

Palma horská

Na třetím místě se umístila Palma horská, která nesnese přímé slunce. Snáší suchý vzduch, ale ve více vytápěných místnostech je potřeba rostlině ulevit občasným rosením.


4. Gumovník (NASA skóre: 8,0)

Ficus Robusta

Gumovník

Tento fíkus vyniká při odstraňování chemických toxinů (hlavně formaldehydu) v uzavřených prostorech a předčí ostatní fíkusy. Není náročný na pěstování.


5. Dracéna, Dračinec (NASA skóre: 7,8)

Dracaena

Dracéna

Dracény patří mezi rostliny, které jsou schopné snižovat obsah trichloretylenu (TCE), formaldehydu a benzolu ve vzduchu. Dračinec byl také hlavním aktérem při objevu tzv. Backsterova efektu. Backsterův efekt je schopnost rostlin reagovat na lidské emoce. Je pojmenován po američanovi Clevu Backsterovi, který zaznamenal reakci rostliny na ohrožení na detektoru lži, který připevnil právě na list dračince.


6. Břečťan popínavý (NASA skóre: 7,8)

Hedera Helix

Břečťan popínavý

Máte-li ve vaší místnosti suchý a zatuchlý vzduch, může být břečťan tou pravou volbou. Někdy je označován za pomocníka při alergiích nebo astmatu. Břečťan špatně snáší přímé sluneční paprsky. Je to typická rostlina lesního podrostu, takže preferuje stín či polostín.


7. Datlová palma (NASA skóre: 7,8)

Phoenix roebelinii

Datlová palma

Tato elegantní rostlina je velmi efektivní při odstraňování chemických toxinů ve vzduchu. Potřebuje prostor na světlém, nejlépe slunném místě u většího okna.


8. Fíkus Longifolia (NASA skóre: 7,7)

Ficus Longifolia

Fíkus Longifolia

Fíkusy jsou velmi běžné v mnoha domácnostech a kancelářích. Vypadají velmi krásně, ale rostlina potřebuje více světla a při nesprávné péči jí opadávají listy. 


9. Ledviník (NASA skóre: 7,5)

Nephrolepis exalta

Ledviník

Ledviník má rád rozptýlené světlo, případně polostín. V létě je potřeba dávat pozor na prudké slunce, které může snadno popálit zejména mladé, rozvíjející se listy. Tato kapradina je někdy označována jako „nejefektivněji filtrující rostlina“. Odstraňuje plísně a toxiny v uzavřených místnostech a také pomáhá vytvářet atmosféru lesa.


10. Lopatkovec (NASA skóre: 7,5)

Spathiphyllum

Lopatkovec

Postačí jí polostín až stín, přímé slunce rostlinu spálí. Avšak čím větší stín, tím menší šance na rozkvět. Tato rostlina má ráda vysokou vlhkost a dostatek vody. Lopatkovec patří mezi rostliny, které jsou schopné snižovat obsah trichloretylenu (TCE) a benzolu ve vzduchu.

behbezusili.cz

Kontaktujte nás

Adresa, obec

josef.sverma@seznam.cz

+420 604 828 626

Sdílejte s námi

Najdete nás