Jak běhat na běžeckém pásu? | behbezusili.cz

Jak běhat na běžeckém pásu?

Chi running a běžecký pás

Někteří běžci si pořádně vychutnají výzvy, které jim chladné počasí přináší. Avšak pro většinu z nás, kteří nemáme mrazivé večery a ještě mrazivější rána v oblibě, může být běžecký pás ideálním řešením. Díky němu budeme moci shodit povánoční kila a zůstat v kondici. Zimním mrazíkům navzdory.

Bezecky-pas_2

Není se čemu divit, ale tento přechod vyžaduje určité úpravy ve stylu běhu. Koneckonců ztratíme pevnou půdu pod nohama! Následující tipy vám pomohou bezbolestně přeběhnout z parku na pás.

Držení těla - než stisknete tlačítko Start, je potřeba správné držení těla. Chodidla by měla směřovat dopředu, záda jsou napřímená a pánev v rovině. V zájmu zachování biomechanické účinnosti je dobré se při běhu kontrolovat. Výhodou je zrcadlo.

Sklon – běžecký pás vám příchozí cestu sám posílá, proto využití náklonu s gravitací není tak efektivní. Proto je dobré si zvýšit sklon o jeden nebo dva stupně a do svahu se naklonit. Ujistěte se, že se v pase nelámete, čímž zabránit přetížení dolní části zad. Kotníky mějte uvolněné.

Krátký krok a paty nahoru – dejte si pozor, aby nohy zbytečně nevycházely vstříc (neotevírejte krok vpřed) běžeckému pásu a nepropínali se v kolenou. Nohy by měly dopadat pod osu těžiště. Tím bude zajištěn pohodlný dopad na střed chodidla. Zároveň se ztlumí náraz na kolena a boky. 

Pánevní rotace – rotujte pánví při každém kroku. Pokaždé, když je vaše noha vzadu, nechte kyčli ať se zvedne s ní. To způsobí, že se bude pánev otáčet kolem své osy a tím absorbovat nárazy z nohou, které dopadají na běžící pás.

Jak z běžeckého pásu získat co nejvíc?

-  Neběhejte příliš rychle. Začněte tím, že si nastavíte takovou rychlost, jakou pohodlně běháte, když se zaměřujete na tyto Chi running techniky: držení těla, uvolněné zvedání nohou, rychlá kadence. Nevýhodou běžeckého pásu je, že dopad na něj je velmi těžký. To je navíc umocněno rychlostí. Bezbolestného běhání dosáhnete snížením rychlosti vašeho běhu.

-  Kadence 170 – 180 kroků za minutu. Můžete použít počítadlo vteřin na vašem běžeckém pásu. Každé tři kroky by měla uplynout další vteřina. Krátkých kroků můžete snadno dosáhnout zvýšením kadence na 180.

-  Udržujte lehký náraz. Zvedejte paty a nohy výše, něž při běhu venku.

-  Přepněte. Nebudeme zastírat, že běžící pás pro vás neběhá. Běhá. Proto můžete slyšet od běžců, kteří přešli z běžeckého pásu do parku, že se jim špatně dýchá, nemohou běžet tak rychle, ani tak daleko. To ovšem neznamená, že se na běžeckém pásu stanete závislí. Až přijde čas, tak zpátky do přírody!

-  Udržovací stroj. Běžecký pás je tu od toho, abychom neztratili kondici, i když venku padají trakaře. Neprovádějte na něm však intervaly či úseky (tempo). Pokud chcete nabrat více fyzičky, tak si přidejte trochu větší sklon. Při běhu do kopce používejte více ruce.

 Běžecký pás je rozhodně lepší něž gauč, ale běhejte na něm spíše pomalu. Při těchto pomalých bězích na něm trénujte a zlepšujte běžeckou techniku (správné držení těla, uvolněnost, kadenci, rotaci pánve či pohyb paží).

 Buďte připravení na jaro!

behbezusili.cz

Kontaktujte nás

Adresa, obec

josef.sverma@seznam.cz

+420 604 828 626

Sdílejte s námi

Najdete nás