Bolest kolen při běhání | behbezusili.cz

Bolest kolen při běhání

Bolest-kolen Nejčastěji si běžci stěžují na to, že jim běh ničí kolena. Prozradím Vám tajemství. Já si u běhání nejvíc stěžuji na něco úplně jiného. Na to, že je běh obviňován ze všech potíží s koleny, když přitom sám o sobě není hlavní příčinou zranění. Způsobuje je totiž to, jak lidé běhají. Pokaždé když někomu selže koleno a přátelé se ho zeptají, jak se mu to stalo, dočkají se okamžité odpovědi: "Stalo se to, když jsem tuhle běhal." Pravda je taková, že dokážete-li zlepšit svou běžeckou techniku tak, abyste na minimum omezili nárazy nebo zbytečné namáhání kolen, nikdy s nimi potíže mít nebudete. Jak prosté. Dále nabízím několik způsobů, jak kolena chránit a zajistit, že budete moci běhat dlouhé roky a přitom se nebudete muset bát, že jednoho dne budete nuceni přestat kvůli zničeným kolenům.

• NEDOŠLAPUJTE NA PATU. Došlapujte na prostředek chodidla a nedovolte nohám došlapovat před tělem. Vždy se předklánějte v kotnících a krok nechte otevřít za sebou, takže když vám noha švihne dozadu, nedošlápnete před sebe, ale pod své těžiště nebo mírně za ně.

• PŘI BĚHU NEZVEDEJTE KOLENA. Přesně tak. Nedbejte na rady ve všech těch běžeckých časopisech, které vám říkají, abyste zvedali kolena a natahovali nohy dopředu kvůli delšímu kroku. Když zvednete koleno dolní část nohou švihne dopředu a při došlapu na patu se budete brzdit. Nechte kolena švihat dole. V zadní části zadního kroku je držte dole a nechte patu vznášet se za vámi. Neustále si opakujte: '' Kolena dole, paty nahoře.''

• BĚHEM DOŠLAPU A OPĚRNÉ FÁZE KROKU MĚJTE KOLENA UVOLNĚNÁ A POKRČENÁ. Vídám hodně běžců předšlapovat a při došlapu kolena narovnávat. Dochází tak k velmi silným nárazům, do paty a kolene.

• VYTÁČENÍ CHODIDLA. Jestliže vám chodidlo při běhu vybočuje do strany, může to způsobovat bolest v koleni po uběhnutí jakékoli vzdálenosti, protože koleno při každém došlapu přetáčíte. Nakonec dojde k přetížení mediálních šlach a vazů kolene a k bolesti či zranění (zánětu mediálních šlach menisku). Budete ji vnímat jako ostrou bolest v kolene. Stane se totiž následující: Jestliže vaše chodidlo při každém kroku vybočuje ven, došlápnete na vnější hranu paty a kotník a kotník se prohne dovnitř. Tak dojde k přetočení dolní části nohy, jakoby vás někdo popadl za kotník a kroutil ho ven až devadesátkrát za minutu! Stačí jen několik kilometrů tímto způsobem a koleno začne trpět přetěžováním. Naučte se běhat s chodidlem směřujícím tam, kam běžíte. Za tímto účelem přetáčejte nohy směrem k ose těla, dokud nebudou obě chodidla rovnoběžně a mířit dopředu. Posílíte tak odtahovače (svaly táhnoucí se po vnitřní straně stehen) a narovnáte nohy. Kolena pak budou moci zůstat zavěšená směrem, na který jsou konstruována, místo aby se při každém kroku přetáčela. Běh s chodidly vytočenými ven může rovněž namáhat iliotibiální trakt.

Správná péče o kolena by se měla nacházet vysoko na žebříčku vašich priorit, zvlášť chcete-li dlouhodobě spokojeně běhat. Snížení přetáčení a nárazů jsou dva nejlepší způsoby, jak si svá kolena celoživotně pojistit. Začněte hned a vaše kolena se vám odvděčí, pokaždé když obujete běžecké boty.

behbezusili.cz

Kontaktujte nás

Adresa, obec

josef.sverma@seznam.cz

+420 604 828 626

Sdílejte s námi

Najdete nás