Analýza běhu před a po kurzu Chi Runningu | behbezusili.cz

Analýza běhu před a po kurzu Chi Runningu

Základní princip Chi Runningu je správné a uvolněné držení těla, které pomocí náklonu pomáhá běžcům snadnější a ekonomičtější pohyb vpřed. Zároveň je však kladen důraz na to, aby běžec neotevíral krok při běhu vpřed, ale dopadal pod osu těžiště, čímž zajistí, že při každém kroku nebude brzdit a výrazným způsobem sníži riziko zranění. Při běžném stylu běhu většinou lidé dělají následující chyby:  

1. Chybné držení těla. Při běhu tzv. sedí nebo se lámou v pase, což klade větší nárok na posturální svaly, které musejí být více aktivní než při správném držení těla.

2. Nevyužívájí náklonu vpřed. Náklon usnadní běh tím, že se běžec nemusí tolik odrážet z dolních končetin, což nejen šetří energii, ale také méně zatěžuje především lýtkové svaly, stehenní svaly či achilovky.  

3. Otevírání kroku před osu těžiště. Otevřením a propnutím nohou v koleni a následným dopadem na patu, což dělá přes  90% všech běžců, běžec vystavuje dolní končetiny včetně páteře (především bederní oblast) velkému náporu při tlumení dopadu. Ideální je nepropínat nohu v koleni před dopadem. Na druhou stranu dopad na špičku sice velmi dobře odpruží náraz, ale zase nadměrně přetěžuje lýtkové svaly, svaly plosky nohy či úpony v hlezením kloubu. Proto při Chi Runningu učíme dopad na střed chodidla, kde se hmotnost rovnoměrně rozloží na plosku nohy. Podélná a příčná klenba pomohou náraz tlumit. Lýtkové a holenní svaly rovnoměrně pohltí dopad a dále noha v koleni, která je lehce pokrčená odpruží ještě s pomocí rotace kyčle dopad po každém kroku. Je to stejné jako u dětí kolem 5 nebo 6 let věku. Při Chi Runningu se defakto neučíme nic nového, spíše znovu objevujeme to, co jsem z dětství zapomněli - lehkost a uvolněnost z běhu.

Analýza techniky: Následující obrázky ukazují chybnou techniku před kurzem Chi Runningu, kdy 37 letý běžec a 55 letá běžkyně mají chybné držení těla, otevírájí krok vpřed a dopadají na patu. Po absolvování kurzu oba běžci mají výborné držení těla s náklonem, dopadají pod osu těžiště a na střed chodidla.

Před kurzem Chi Runningu:

2-x-pred-kurzem-chi-runningu_2 1-x-pred-kurzem-chi-runningu

Láme se v pase.                                               Otevírá krok a dopadá na patu.

Po kurzu Chi Runningu:

4-x-po-kurzu-chi-runningu3-x-po-kurzu-chi-runningu

Dopad za osu těžiště.                                    Neotevírá krok a dopadá na střed chodidla

Před kurzem Chi Runningu:

1-y-pred-kurzem-drzeni-tela2-y-pred-kurzem-otevreny-krok

Po kurzu Chi Runningu:

4-y-po-kurzu-drzeni-tela_23-y-po-kurzu-doslap_2

behbezusili.cz

Kontaktujte nás

Adresa, obec

josef.sverma@seznam.cz

+420 604 828 626

Sdílejte s námi

Najdete nás