8 chyb, které vám mohou zničit běh | behbezusili.cz

8 chyb, které vám mohou zničit běh

Pravděpodobnost zranění při běhání je vysoká, ale nemusí to tak být. Naučte se vnímat své tělo, trénujte dobrou běžeckou techniku a používejte selský rozum tak, aby každý běh byl radostí a nezranili jste se.

1. Nerozcvičení se a příliš rychlý nástup na vysoké tempo - tělo potřebuje čas se zahřát a uvolnit se, aby krev mohla proudit a přinést potřebný kyslík do svalů. Začněte s uvolňovacími pohyby a vyběhněte pomalým tempem. Postupně zvyšujte tempo během 2 - 3 kilometrů. Zahřátí a pomalé tempo pomáhá zabránit přetažení svalů a učí tělo se uvolnit.

2. Myslet si, že musím běžet rychleji než bych měl - všichni se dostáváme do problému, když naše mysl tlačí naše tělo. Hlas z mysli nám říká: ''Vsadím se, že předběhnu toho běžce co je přede mnou'' nebo ''už mě nebaví být pomalým běžcem, teď to nakopnu''. Je dobré vnímat své tělo a řídit se jeho pocity, když běžím zbytečně rychle.

3. Běhání mnoho dní v řadě - bez ohledu na to, jak jsme na tom fyzicky dobře, tak tělo potřebuje odpočinek, aby se znovu zregenerovalo. Dejte svému tělu odpočinek, když je potřeba a budete mít více radosti ve dnech, kdy běháte.

Poust

4. Příliš dlouhý běh v novém terénu nebo po nezvyklém povrchu - běh po pláži, horský běh nebo běh ve sněhu je vždy velmi lákavý. Buďte však opatrní, protože při běhu v nezvyklých podmínkách zapojujeme více stabilizačních svalů a jsme ve vetší tenzi než obvykle. Běžíte-li v novém typu terénu, zkraťte kilometráž nebo čas o 25%.

5. Běh při zranění - základní pravidlo při běhání s bolestí je, že se zeptáte sami sebe:''bolest se zvětšuje či zmenšuje?'' Když se bude bolest zvětšovat, tak vám tělo říká, že děláte něco špatně a měli byste si zkontrolovat běžeckou techniku a nebo běh na nějakou dobu ukončit. Pokud se bolest zmenšuje, tak jste již něco změnili a tělo vám říká, že jdete správným směrem (pokračujte s opatrností).

6. Nesprávné pití (dehydratace nebo hyperhydratace) - je velmi jednoduché se přepít a nebo dehydratovat. Na běh kratší 10 km člověk nemusí příliš pít, protože tělo má v sobě dostatek vody a nashromážděný glykogen na přibližně 90 minut. Když je běh delší než 1 hodinu, vezměte si s sebou vodu (extra vodu ve velmi horkých dnech).

7. Špatné boty - když si boty poprvé nazujete, měli byste se v nich cítit pohodlně. Všeobecné pravidlo říká, že boty vydrží přibližně 800 km. Běhání ve velmi staré obuvi může vést ke zranění.

8. Být příliš vážný - nic nevytváří tolik napětí kolem běhání než být příliš vážný a brát trénink a závody příliš vážně. Užívejte si běhání. Stát se dobrý běžcem je proces, který se musíme naučit. Velmi často zničí radost z běhání výsledky či mezičasy, které necháme drancovat přes ''pole radosti z běhání''. Zaměřte se na techniku a rozumný běžecký plán a výsledky se vždy dostaví.

behbezusili.cz

Kontaktujte nás

Adresa, obec

josef.sverma@seznam.cz

+420 604 828 626

Sdílejte s námi

Najdete nás