Běžecké tipy


Běh na pláži točený dronem

Krátké inspirující video točené dronem. S kamarádem jsme zkoušeli a učili se, jak ovládat nový dron. Přestože počasí nebylo ideální (silný vítr a lehký déšť), tak si myslím, že z toho vzešly vcelku zajímavé a trošku akční záběry.


Lajin - protahovací cvičení

Lajin je část ze zdravotního cvičební systému Paida Lajin, který zahrnuje 2 jednoduché, ale zato velice efektivní a komplexní cviky na protažení.
Toto cvičení doporučuji nejen sportovcům, ale každému, kdo cítí nutnost větší celkové flexibility. Výhodou je jednoduchost a účinnost tohoto cvičení. Především po běhání je pro mě mnohem jednodušší se nastavit do poloh Lajinu, než dělat vícero strečinkových nebo jógových cviků.


Běh z kopce - mírně a středně prudké kopce

.
Běh z kopce je nejnáročnější způsob běhu co se týče běžecké techniky. Při běhu z kopce na nás působí více gravitace, a proto musíme nastavit naše tělo tak, abychom netrpěli následky špatné techniky, což jsou například bolesti kolen.
Omlouvám se za zhoršenou kvalitu obrazu, která vznikla špatným nastavením režimu snímání.
Máte-li chuť se naučit dobrou techniku běhu z kopců, tak se neváhejte přihlásit na některý z kurzů Chi Runningu, který najdete zde...
.


Rozhovor (podcast) v Best4Run Přerov

Rozhovor o běhání, který si můžete poslechnout na tomto linku je nejen o mých začátcích výuky běhu, ale i o hlavních chybách při tréninku běžecké techniky a také malé nakouknutí do jiných oblastí mého života.


Běhejte jako děti

Bezici-dite Proč dospělí neběhají jako děti, se stejnou radostí a lehkostí? Dvěma nejdůležitějšími faktory jsou námaha a napětí. Například stahujeme ramena, když máme strach, sedíme celý den shrbení u počítače, při řízení auta nepřirozeně napínáme krk - ten seznam je v podstatě nekonečný. ...číst dále

.


Dopad na špičku, patu či střed chodidla?

Jsou běžci, kteří doporučují běhat přes špičku nebo valivým způsobem přes patu chodidla. Z mých zkušeností doporučuji dopad na střed chodidla. Jak se naučit dopadat na střed chodidla a důvody, které mě k tomuto způsobu dopadu vedly, jsou vysvětleny v následujícím videu.


Analýza techniky běhu Emila Zátopka

Emil Zátopek je naše největší běžecká legenda, která proslavila Českou republiku po celém světě především vítězstvím na OH v Helsinkách 1952, kde vyhrál závod na 5 km, 10 km a maraton. Jeho běžecký styl zvaný "Lokomotiva" podle mnohých velmi zaostával v porovnání s jeho výsledky v závodech. Zátopek vyhrál 4 zlaté medaile a jednu stříbrnou na dvou Olympijských hrách a zlomil 18 světových rekordů. Podívejme se ve videu, jestli jeho běžecká technika byla opravdu tak špatná, jak se říká.


3 největší chyby při pohybu paží

Nepodceňujte práci paží při běhání. Správná pozice paží váš běh více zefektivní, ale také může pomoci od bolestí v šíjové oblasti po delším běhu. Toto krátké video ukazuje na 3 nejčastější chyby při pohybu paží.


Analýza techniky běhu olympijského vítěze Eliuda Kipchogeha

Někteří běžci při běhu vypadají opravdu parádně, přestože běží rychlostí pod 3 minuty na kilometr. Lehkost, kterou Kipchoge při běhu předvádí má podloženou vynikající technikou a neuvěřitelnou fyzičkou.
Kipchoge se 6.5. 2017 na okruhu formule 1 v italské Monze pokoušel překonat hranici dvou hodin na maratonské trati. Jeho cíl se mu o pouhých 25 vteřin nepodařil splnit. Tímto pokusem však zlomil psychologickou bariéru, že je možné běžet maraton pod 2 hodiny.


Běh do kopce - mírně a středně prudké kopce

Přenastavením těla si usnadníte běh do kopce, který je už tak dost náročný díky působení gravitace. Správné držení těla, kratší krok a efektivní práce paží usnadní a zmenší výdej energie při běhu do kopce.

Omlouvám se za horší kvalitu obrazu. Na kameře jsem nastavil nesprávný režim snímání.

Chcete-li se naučit, jak běhat kopce co nejefektněji, tak se neváhejte přihlásit na některý z kurzů Chi Runningu, který najdete zde...


Strečink po běhání

Několik základních cviků na protažení svalů, které by neměly chybět po každém běhu.

Rozcvička před během

Inspirace pro všechny běžce, kteří zanedbávají rozcvičení před během. Tato jednoduchá, rychlá, ale přitom účelná rozcvička nezabere příliš času a je možné ji provést ještě doma než vyběhnete ven.


Běh v zimě

Pokud víme, jak využít kluzký povrch a sníh při běhání, můžeme si jednoduchým a velmi účinným způsobem vylepšit běžeckou techniku, kterou zúročíme v letních měsících. Následující video ukazuje pár tipů, které stojí si za to vyzkoušet. Dejte si však pozor, abyste si nenarazili pozadí J.


Náklon

Šetřete při běhu vaší energii pomocí "NÁKLONU" a využijte gravitaci, která na nás působí. Budete méně vynakládat úsilí do odrazu, což se pozitivně projeví na vaší rychlosti a spotřebě vaší energie.

 


Máte správné držení těla?

Správné držení těla a uvolněnost je základem pro dobrou běžeckou techniku. Video jednoduše popisuje, jak se správně nastavit, abychom při běhu zbytečně neplýtvali energií, když máme chybném držení těla.


Brzdíte při každém kroku?

Video popisuje jednoduché tipy jak zjistit, jestli se při každém kroku brzdíte, což má negativní vliv na vaší ekonomiku běhu, výkon a hlavně zdraví.


Analýza běhu před a po kurzu Chi Runningu

Základní princip Chi Runningu je správné a uvolněné držení těla, které pomocí náklonu pomáhá běžcům snadnější a ekonomičtější pohyb vpřed. Zároveň je však kladen důraz na to, aby běžec neotevíral krok při běhu vpřed, ale dopadal pod osu těžiště, čímž zajistí, že při každém kroku nebude brzdit a výrazným způsobem sníži riziko zranění. Při běžném stylu běhu většinou lidé dělají následující chyby:  

1. Chybné držení těla. Při běhu tzv. sedí nebo se lámou v pase, což klade větší nárok na posturální svaly, které musejí být více aktivní než při správném držení těla.

2. Nevyužívájí náklonu vpřed. Náklon usnadní běh tím, že se běžec nemusí tolik odrážet z dolních končetin, což nejen šetří energii, ale také méně zatěžuje především lýtkové svaly, stehenní svaly či achilovky.  

3. Otevírání kroku před osu těžiště. Otevřením a propnutím nohou v koleni a následným dopadem na patu, což dělá přes  90% všech běžců, běžec vystavuje dolní končetiny včetně páteře (především bederní oblast) velkému náporu při tlumení dopadu.

Před kurzem Chi Runningu:

2-x-pred-kurzem-chi-runningu_2 1-x-pred-kurzem-chi-runningu

Po kurzu Chi Runningu: číst dále...


Jak správně běhat?

Jak správně běhat? Nejprve je nutné zjistit z jakých hlavních částí se běh skládá: 1.technika, 2.fyzická kondice a 3.mentální vyrovnanost. Ti nejlepší běžci mají všechny 3 složky běhu na velmi vysoké úrovni. Technika, fyzická kondice a mentální vyrovnanost nejsou důležité jen pro vrcholové běžce, ale také pro všechny ostatní běžce, protože se promítnou nejen do běžeckého výkonu jakékoli úrovně, ale také do každodenního života.


Co napsal BĚHEJ.COM o Chi Runningu?

Přečtěte si článek o Chi Runningu, který vyšel v časopise BĚHEJ.COM.                                               Klikněte prosím na odkaz: Behej-com_bezecky-styl


Jak běhat na běžeckém pásu?

Chi running a běžecký pás

Někteří běžci si pořádně vychutnají výzvy, které jim chladné počasí přináší. Avšak pro většinu z nás, kteří nemáme mrazivé večery a ještě mrazivější rána v oblibě, může být běžecký pás ideálním řešením. Díky němu budeme moci shodit povánoční kila a zůstat v kondici. Zimním mrazíkům navzdory.

Bezecky-pas_2

Není se čemu divit, ale tento přechod vyžaduje určité úpravy ve stylu běhu. Koneckonců ztratíme pevnou půdu pod nohama! Následující tipy vám pomohou bezbolestně přeběhnout z parku na pás.

Držení těla - než stisknete tlačítko Start, je potřeba správné držení těla. Chodidla by měla směřovat dopředu, záda jsou napřímená a pánev v rovině. V zájmu zachování biomechanické účinnosti je dobré se při běhu kontrolovat. Výhodou je zrcadlo.

Sklon – běžecký pás vám příchozí cestu sám posílá, proto využití náklonu s gravitací není tak efektivní. Proto je dobré si zvýšit sklon o jeden nebo dva stupně a do svahu se naklonit. Ujistěte se, že se v pase nelámete, čímž zabránit přetížení dolní části zad. Kotníky mějte uvolněné. Číst dále...


Podzimní inspirace

Podzimní inspirace je krátké video s tipy pro běhání nejen na rovince, ale i do kopců a z kopců.


Nej… maraton na světě

Maraton můžeme hodnotit různě. Nejkrásnější, nejdrsnější, ten kdy mi bylo nejvíc špatně. Nikdo se vás však nezeptá na pocity, ale na čas. Oba z borců, o kterých vám dnes povím, se časem rozhodně pochlubit mohou.

Nejpomalejší maraton v historii

Vsadím se, že i váš nejpomalejší maraton, který před kamarády uchováváte v tajnosti, nebyl tak pomalý jako maraton tohoto chlapíka. Shizo Kanakuri byl japonský maratonský běžec a jeden z nejlepších atletů své doby v Japonsku.Shizokanakuri-s

Jeho nejznámějším kouskem je zmizení během maratonu na letních olympijských hrách v roce 1912. Během závodu ztratil kvůli horku vědomí. Naštěstí se o něj postarala rodina farmáře, která ho našla. Po zotavení se vrátil do Japonska, aniž by informoval organizátory olympijských her. číst dále...


Jak poznat, kdy potřebujete novou obuv?

Stare-botyKdyž vyndáte nový pár bot z krabice, napište si na ně dozadu permanentním značkovačem datum. Po čtyřech měsících běhání v tomto páru obuvi si hlídejte jakékoli napětí v nohách (které není normální) při běhu a po něm. Připadá-li vám chodník tvrdší nebo vás běh na stezce unavuje více než obvykle, přejděte na nový pár obuvi...číst dále


Vědecká studie o Chi Runningu

Vědecká studie z University of North Carolina - Chapel Hill o technice běhu Chi Running prokázala, že snižuje velikost nárazu dopadu při běhu a tím také riziko zranění pro běžce. Výsledky z ročního výzkumu porovnávají také ostatní styly běhu. Shrnutí této studie najdete zde - Vědecká studie o Chi Runningu


Začátek konce - věčný kolotoč zranění

Zraneny-bezec Většina běžců tráví dlouhé hodiny běháním, při kterém si doslova ničí své tělo. Chceme udělat něco pro své zdraví, a tak si řekneme, že začneme běhat, protože to umí přece každý! Nazout si běžecké boty a vyběhnout. Jenže kolik z nás se správně rozcvičí, běží přiměřenou vzdálenost k našemu stavu kondice a nemluvě o tom, že když má člověk špatnou techniku běhu, tak si doslova každým krokem pod sebou podřezává větev ''zdraví'', dokud nezačne něco vážně bolet. ...číst dále 


Bolest kolen při běhání

Nejčastěji si běžci stěžují na to, že jim běh ničí kolena. Prozradím Vám tajemství. Já si u běhání nejvíc stěžuji na něco úplně jiného. Na to, že je běh obviňován ze všech potíží s koleny, když přitom sám o sobě není hlavní příčinou zranění. Způsobuje je totiž to, jak lidé běhají. Pokaždé když někomu selže koleno a přátelé se ho zeptají, jak se mu to stalo, dočkají se okamžité odpovědi: ...číst dále


Náklon - Bekele, Gebreselassie, Farah

Závod 3 běžeckých gigantů Bekele, Gebreselassie a Farah (všichni jsou několikanásobní olympijští vítězové) - 1/2 Maraton 2013. Analýza videa nám ukazuje příkladný náklon a tím i využití gravitace. V cíli se radoval první Bekele, hned za ním skončil s vteřinovou ztrátou Farah a Gebreselassie si doběhl pro třetí místo s půl minutovým zpožděním.


Zánět okostice - bolest holenní

• Co je to?

• Jaká je jeho příčina?

• Jak si vyléčím zánět okostice?

• Co mohu udělat, abych se vyhnul zánětu okostice nebo aby se mi zánět vrátil? ...číst dále


Chi Running je běh inspirovaný Tai Chi - 116 let starý mistr

Dle některých zdrojů 116 let starý mistr Lu Zijian (Daoist Baqua Master) předvádí jednu ze svých sestav. Všimněte si ladných a uvolněných pohybů tohoto mistra v tak pokročilém věku. Možná, že mu opravdu není 116 let, ale kdybych se já dokázal takhle lehce a uvolněně pohybovat ve svých 70 letech, tak bych si pískal smile


Všeobecná doporučení pro úpravu běžeckého programu

Success Řádně nepromyšlené a nepřipravené úpravy jsou nejvýznamnější příčinou běžeckých zranění. Tento jev nazýváme přetrénovaností a v podstatě znamená běhání nad možnosti vašeho těla. Dochází k němu u všech tříd běžců, začátečníky počínaje a elitou konče.

• Neprovádějte více než dvě úpravy programu za týden.

• K intervalům nepřidávejte více než patnáct až třicet vteřin.

• Nepřidávejte více než patnáct minut (nebo 10% vzdálenosti) ke dlouhému běhu týdně. 

• Zvýšíte-li počet intervalů v běhu, ze začátku běhejte pomaleji.

• Zvýšíte-li rychlost, s níž běháte intervalové běhy, snižte jejich počet. Ten pak postupně zvyšujte a udržujte novou rychlost.

• Podaří-li se vám dobrý běh, při němž poběžíte nečekaně rychle nebo dál než obvykle, neprovádějte hned žádné plánovité úpravy. Odložte je do dalšího týdne. číst dále...


Doplňková cvičení pro běh - Etiopie

Etiopští běžci jsou jedni z nejlepších běžců na světě. To, že jsou ve světové špičce, není náhodou. Svou roli zde hraje talent, pevná vůle, ale i náročná příprava v nelehkém prostředí. Doplňková cvičení, která můžete vidět v tomto videu, slouží k několika účelům. Zlepšují elasticitu a flexibilitu svalů a šlach, pomáhají k uvolněné a vysoké kadenci (počet kroků za minutu) a také zlepšují vytrvalost. Tato cvičení běžně provádějí po dobu až dvou hodin! Vyzkoušejte si s nimi v jejich rytmu poskakovat alespoň 5 minut. Máte-li inspiraci zařadit tato cvičení do vašeho tréninku, tak je zařazujte jako samostatnou tréninkovou jednotku nebo je cvičte v den intervalů, fartleků či tempových běhů jako součást rozcvičky a zahřátí. V tomto případě je neprovádějte po dobu 2 hodin jako běžci z Etiopie J.


Plantární fascie

Plantar-fascia

Zánět plantární fascie není žádná sranda. Jestli-že vás někdy postihla, jistě víte o čem mluvím. Toto zranění může postihnout každého z nás. Běžce i chodce. Článek je určen těm z vás, kteří se z této patálie zotavujete a těm, kteří se jí chtějí obloukem vyhnout.

Co je plantární šlacha

Šlacha vede po celé délce chodidla, přesněji od paty k základně prstů. Na přední straně paty je připojena silnou vláknitou membránou, neboli úponem. Pokud si představíme chodidlo jako luk, plantární fascii můžeme označit jako tětivu. Šlacha udržuje oblouk chodidla. číst dále...


Inspirující citáty

Inspirující citáty pro dny, kdy se nám moc nechce zvednout ze židle a jít si zaběhat, a tím i udělat něco pro své zdraví a náladu smile.

„Porážka může být skutečností,Pero-a-papir
která nás připravuje na to,
jak běžet nejrychleji."

— Sri Chinmoy

„Jak se nejlépe dopracujete k dokonalosti?
Jednoduše řečeno, budete řádně cvičit,
ale budete tak činit především kvůli cvičení samotnému."

— George Leonard

„Problémy nemůžeme vyřešit stejným způsobem myšlení,
který nás do nich dostal."

— Albert Einstein             číst dále...


8 chyb, které vám mohou zničit běh

Pravděpodobnost zranění při běhání je vysoká, ale nemusí to tak být. Naučte se vnímat své tělo, trénujte dobrou běžeckou techniku a používejte selský rozum tak, aby každý běh byl radostí a nezranili jste se.

1. Nerozcvičení se a příliš rychlý nástup na vysoké tempo - tělo potřebuje čas se zahřát a uvolnit se, aby krev mohla proudit a přinést potřebný kyslík do svalů. Začněte s uvolňovacími pohyby a vyběhněte pomalým tempem. Postupně zvyšujte tempo během 2 - 3 kilometrů. Zahřátí a pomalé tempo pomáhá zabránit přetažení svalů a učí tělo se uvolnit.

2. Myslet si, že musím běžet rychleji než bych měl - všichni se dostáváme do problému, když naše mysl tlačí naše tělo. Hlas z mysli nám říká: ''Vsadím se, že předběhnu toho běžce co je přede mnou'' nebo ''už mě nebaví být pomalým běžcem, teď to nakopnu''. Je dobré vnímat své tělo a řídit se jeho pocity, když běžím zbytečně rychle. ...číst dále


Běhání pozadu

Běhání pozadu. Chůze a běh pozadu je velmi dobré cvičení. Abychom byli schopni jít či běžet pozadu, musíme zapojit svaly kolem páteře. Takže poté co se opět otočíte vpřed, půjdete nebo poběžíte s mnohem větším citem pro přední náklon a zapojení svalů kolem páteře. Další výhodou je, že to dovolí vašemu mozku si "odpočinout" pomocí pohybu, který není mechanický a automatický.


Zakladatel ChiRunningu Danny Dreyer mluví Česky

Poselství pro běžce od zakladatel Chi Runningu Dannyho Dreyera v českém jazyce. Tento vskaz jsme pořídili při skupinovém kurzu v New Yorku 11.4. 2015, kterého se účastnilo 50 běžců a 8 certifikovaných instruktorů, kteří asistovali Dannymu při kurzu. Základní techniku Chi Runningu jsme s běžci nacvičovali nejen v tělocvičně, ale i v Central Parku. Vše vyšlo nádherně - počasí, atmosféra celého kurzu, včetně nových výborných tipů pro zlepšení techniky.


10 tipů, díky kterým se po běhu rychleji zotavíte

Kolikrát se vám stalo, že jste přišli z běhu a nohy jste měli jako z betonu nebo z něčeho horšího? Tento pocit nebyl zapříčiněný tím, co jste udělali, ale naopak tím, co jste neudělali. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak moc je důležité hýčkat své nohy mezi jednotlivými běhy. Je to totiž nezbytné pro maximální běžecký zážitek.

Co dělat před během… číst dále...